Živou vodou každej školy sú jej žiaci

Tí naši, so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami, sú ako prameň,ukrytý v srdci nedostupných hôr, ktorý  musíme najskôr objaviť.

Tak, ako si voda z neho hľadá  cestu do údolia, aj naši žiaci spútaní často znevýhodneným prostredím, aj predsudkami, prekročením brány  školy, hľadajú to pomyselné, bezpečné údolie, oporu, ktorou  je podaná ruka pedagóga.

Neomylne a trpezlivo ich vedie po dlhej  ceste objavovania tajomstiev ľudského umu ukrytého v knihách, zdolávajúc pritom mnohé úskalia.

Oporu, akú potrebuje každý, kým sa postaví na vlastné nohy,  však  žiaci našej školy  potrebujú mnohonásobne viac, než je bežné, preto aj práca s nimi je v mnohom špecifická.

Aby sa  radosť z víťazstiev u detí, ku ktorým osud nebol veľmi štedrý, stala prirodzenou dimenziou počas ich školskej éry, hlavným poslaním a zameraním školy je preto snaha umožniť našim zverencom, vzdelávaných vo variantoch A, B a C,  zažiť pocit úspešnosti  a výnimočnosti, odhalením nielen ich najlepších ľudských vlastností, ich rozvíjaním a postupným zdokonaľovaním, ale zároveň nadobudnúť také vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré môžu využiť pri  ďalšom štúdiu na odborných     učilištiach, či v reálnom živote. Úspešná integrácia našich žiakov v spoločnosti, ktorá im umožní  realizovať sa, bude métou,  ktorej dáva zmysel, neustále sa pokúšať o jej dosiahnutie.